wnetrze i lampy w stylu skandynawskim

Wnętrza i lampy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski coraz odważniej wkracza do naszych domów. Składają się na niego światło, prostota, naturalność i funkcjonalność. Tych kilka elementów sprawia, że mieszkania urządzone w tym stylu od lat zachwycają cały świat.

Kolory w stylu skandynawskim

Barwy, które wypełniają północne wnętrza, są jasne. Dominuje biel, écru, czasami beż. Nudno, prawda? Niekoniecznie. Jasne pomieszczenia uzupełnia się elementami w innych barwach. Błękit, brąz, zieleń, a nawet czerwień i czerń mogą zostać wykorzystane w aranżacji domów. To, że jasne barwy przeważają, wiąże się z chęcią rozjaśnienia pomieszczeń i poprawy samopoczucia. Nad tym stylem powinien zastanowić się każdy, kto nie czuje się dobrze wtedy, gdy za oknem jest ciemno i szaro.

Meble –  funkcjonalne i naturalne

W tym stylu nie ma za dużo miejsca na sztuczne materiały. Meble z reguły wykonuje się z drewna, przy czym nie są one szczególnie ozdobne. Kluczem jest prostota i funkcjonalność. Dzięki nim w ten sposób można urządzać nawet niewielkie pomieszczenia. Przy okazji mebli warto wspomnieć też o urządzeniach. Jeśli chcemy wszystko przygotować w skandynawskim duchu i nie odstępować od głównych założeń, powinniśmy zredukować urządzenia do koniecznego minimum. Oczywiście nie chodzi o to, żeby wyzbyć się wszelkich dóbr, ale dobrze jest nie zagracać powierzchni i – jeśli już mamy mnóstwo sprzętów – poukładać sprzęty w szafkach, do których mamy łatwy dostęp.

Skandynawskie lampy

wnętrze w stylu skandynawskimSkandynawskie lampy z reguły są proste, ale dostarczają dużo światła. W końcu nie po to przygotowuje się jasne wnętrza, żeby potem wszystko przysłonić ciemnym abażurem. U nas jest troszkę inaczej. Nie cierpimy na brak światła tak, jak mieszkańcy Północy. Dzięki temu możemy wybrać mniejsze, stylowe lampy. Nie rozświetlą one całego pomieszczenia i umożliwią przygotowanie bardziej przytulnych kącików, w których lubimy przebywać ze swoimi myślami.