Stylowa żarówka w roli głównej

Nowoczesne oświetlenie w stylu industrialnym to połączenie klimatu retro i minimalizmu. Czy to możliwe, aby lampa była jednocześnie stylizowana – ale i zupełnie prosta? Pewnie że tak! Najmodniejsze lampy to po prostu żarówki na kolorowych kablach. Mowa jednak oczywiście nie o zwyczajnych, nudnych żarówkach. Nowoczesne źródła światła to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, funkcjonalne, energooszczędne i oczywiście wyjątkowe pod względem swojej formy.

Lampy wiszące – żarówki mają wyglądać trochę jak prowizoryczne oświetlenie starej hali przemysłowej, fabryki albo remontowanego mieszkania. Elementy, z których składa się tego rodzaju oświetlenie, są jednak w rzeczywistości szczegółowo dopracowane. Zamiast zwykłych przypadkowych kabli używa się kolorowych kabli w oplotach. Podsufitki wykonywane są z ciekawych materiałów pasujących doskonale do modnego industrialnego albo skandynawskiego stylu – czyli np. z betonu albo drewna. Ich kształty są proste i eleganckie. Główną rolę odgrywają jednak żarówki. Mowa o dekoracyjnych żarówkach w stylu retro, zwanych często żarówkami Edisona.

Jak wygląda żarówka Edisona?

Żarówki dostępne są w wielu ciekawych kształtach do wyboru. Szklane bańki inspirowane są tymi sprzed lat. W ich wnętrzach znajduje się imitacja żarnika wolframowego. Żarówka wygląda całkiem jak ta wynaleziona przez Thomasa Edisona, jednak działa na zupełnie innej zasadzie. W środku znajdują się diody LED, które są energooszczędne i ekologiczne. Nowoczesne żarówki mogą świecić przez bardzo długi czas, pobierając przy tym znikome ilości energii. Oprócz niebanalnego wyglądu lampy, zyskujemy również korzyści w postaci obniżonych rachunków i braku konieczności wymiany żarówek.

Jakie żarówki wybrać?

Kupując żarówki stylizowane, oprócz ich kształtu i wielkości, warto wziąć pod uwagę również parametry techniczne. Najważniejszym z nich jest barwa emitowanego światła. Należy dobrać ją pod względem konkretnych potrzeb i preferencji. W pomieszczeniach mieszkalnych najlepiej sprawdzają się żarówki o przyjaznej barwie ciepłej białej. Im cieplejsze światło, tym bardziej sprzyja ono relaksowi – i odwrotnie. Im chłodniejsze, tym bardziej pomaga skupić się na wykonywanych zadaniach, pobudza i mobilizuje do działania.

Należy też oczywiście zakupić żarówkę z odpowiednim gwintem, tak by pasowała do oprawki. Najczęściej są to żarówki E14 i E27. Może to być także żarówka B22. Możesz skompletować lampę samodzielnie lub zakupić gotowy zestaw, żarówkę z oprawką i kablem w oplocie.

Pozornie proste lampy wiszące żarówki dają bardzo duże pole do popisu, jak chodzi o dobór kolorów, kształtów i faktur. Takie oświetlenie może stanowić bardzo ciekawy element dekoracyjny w pomieszczeniu, a sama żarówka może przykuwać spojrzenia nawet bardziej niż wymyślny stylowy klosz.