designerskie lampy

Style w oświetleniu część II. Designerskie lampy do każdego wnętrza.

W ostatnim czasie słowo design zawładnęło słownikami większości ludzi. Obecnie wszystko, co nowe jest „designerskie”. Jednak czy tak jest rzeczywiście? Design może być postrzegany w różnych aspektach od cechy produktu, przez projekt i determinantę konkurencyjności gospodarki, aż po dziedzinę sztuki użytkowej. Natomiast istotne jest to, że aby daną rzecz móc określić tym mianem konieczne jest spełnianie przez nią określonych cech. Tu nasuwa się pytanie, czy lampy mogą być designerskie. Odpowiedź brzmi: tak! W poniższym artykule dowiesz się, jakie muszą one spełniać warunki oraz do jakich wnętrz pasują najbardziej.

Cechy charakterystyczne designerskiej lampy

designerskie lampyMając na myśli designerskie lampy pierwszym skojarzeniem przychodzącym do głowy jest nietypowy wygląd. I jest to prawda. Jednak oprócz ciekawej prezencji znaczenie ma także funkcjonalność, prostota i wygoda. Te cechy składają się na design. W odniesieniu do lamp elementów designu możemy doszukiwać się na przykład w produktach sterowanych bezprzewodowo (wygoda i funkcjonalność). Warto również poszerzyć spektrum źródeł światła. Designerskim oświetleniem jest na przykład listwa LED oświetlająca meble. Designerskie lampy to także te, które wykonane są z nietypowych materiałów, takich jak metal, drewno, drut czy szkło. W ten sposób łączy się użyteczność z wyglądem. Bardzo charakterystyczny dla tego rodzaju lamp jest również sposób rozchodzenia się światła. W tradycyjnym oświetleniu słup światła pada jedynie w dół, natomiast w tym nowoczesnym może wydobywać się i rozchodzić ono w różnych kierunkach. Innowacyjność jest słowem kluczowym designu. Dlatego każda lampa chcąca osiągnąć to miano musi zawierać w sobie coś nowego, nietypowego, odkrywczego.

Styl nowoczesny a designerskie lampy

designerskie lampyW poprzednim artykule (klik) pisaliśmy o stylu industrialnym i skandynawskim w odniesieniu do lamp betonowych. Dzisiaj zajmiemy się stylem nowoczesnym, czyli nierozerwalną częścią designu. Uznanie styl ten osiągnął dzięki zamiłowaniu do prostoty, która przejęła prowadzenie nad bogatymi zdobieniami i przepychem. W stylu nowoczesnym górują proste linie i nieskomplikowanie figury geometryczne. Najważniejszy jest tu umiar i dążenie do zbudowania spójnej całości. Nie oznacza to jednak, że styl nowoczesny jest nudny czy niefinezyjny. Istotne jest umiejętne dekorowanie i aranżowanie wnętrza, tak aby miało ono charakter, a nie było przytłoczone zbyt wieloma elementami. W tym nurcie światło i przestrzeń odgrywają duże znaczenie. Dlatego też, tak dobrze pasują tu designerskie lampy. Nie dość, że rozświetlą one wnętrze to stanowić będą kompatybilną dekorację.

Gdzie jeszcze sprawdza się designerskie lampy?

designerskie lampySzeroki wybór designerskich lamp dostępnych w różnych sklepach nie pozwala przypisać ich do wnętrz tylko w jednym stylu.  Mimo że, z logicznych przyczyn najbardziej pasują one do stylu nowoczesnego, to jednak odpowiednio dobrane odnajdą się dobrze także w omawianych już wielokrotnie stylach skandynawskim i industrialnym. Ogólnie rzecz ujmując designerskie lampy możemy umieścić w każdym typie pomieszczenia. Ważne jest jednak to, aby robić to z głową. Do florystycznych lub bogato zdobionych wnętrz wybieramy spokojniejsze wersje lamp, które dodadzą uroku nie zaburzając całości. Natomiast w miejscach, którym brak charakteru designerska lampa w szałowym kształcie, kolorze czy formie odpowiednio ożywi i określi daną przestrzeń.