lampa betonowa, lampa z betonu

Style w oświetleniu, część I. Gdzie sprawdzi się lampa betonowa?

Obecnie podstawowa funkcja lamp, którą jest oświetlanie przestrzeni ustępuje pierwszeństwa funkcji dekoracyjnej. Dzisiaj za pomocą różnych rodzajów oświetlenia tworzymy wnętrza w określonym stylu. Dobieramy lampy do pozostałych elementów wystroju, tak aby tworzyły spójną całość, która jednocześnie tworzy dany styl. W zależności od jego rodzaju do każdego typu wnętrza pasują inne lampy. Do jakiego rodzaju przestrzeni odpowiednia jest lampa betonowa? Czy lampa z betonu jest praktyczna? O tym poniżej.

Najpopularniejsze style wnętrzarskie XIX wieku

Aktualnie największą popularnością w branży wnętrzarskiej cieszą się styl industrialny i skandynawski. To właśnie w tych nurtach tworzonych jest większość nowoczesnych przestrzeni, zarówno tych domowych, jak i publicznych. Upodobanie do tych stylów wynikać może przede wszystkim z ich surowego, ale jednocześnie klimatycznego charakteru. Z jednej strony wydają się proste, jednak w rzeczywistości oparte są one na głębszej koncepcji.  Z pozoru styl industrialny i skandynawski mogą wydawać się podobne. Oba są bowiem minimalistyczne. Jednak właściwe dla każdego z tych nurtów cechy są zgoła inne. Zgodnie z duchem każdego z tych stylów tworzone są poszczególne elementy na nie się składające, takie jak meble, oświetlenie czy dodatki.

Styl industrialny

lampa betonowa, lampa z betonuWywodzi się on z Ameryki, kiedy to w latach 50. ubiegłego wieku istniała powszechna potrzeba zagospodarowania opuszczonych w czasie recesji hal czy fabryk. Dzisiaj styl industrialny wybierany jest wszędzie tak, gdzie chce się podkreślić swój status. Nurt ten ze względu na minimalistyczny charakter daje poczucie wolności. I to własnie ona jest jego głównym wyznacznikiem, dlatego industrialne wnętrze powinno być, w jak najmniejszym stopniu ograniczane jakimikolwiek ścianami. Jeżeli natomiast są one konieczne, to muszą zostać „gołe” tzn. nieotynkowane, aby było widać z czego są zrobione. To samo dotyczy okien. Industrialny duch nie akceptuje firanek i zasłon. Dobrze też, gdy okna są obszerne, najlepiej, aby stanowił jedną ze ścian. Głównym elementem stylu industrialnego jest także oświetlenie. Lampy industrialne muszą mieć surową formę i solidne wykonanie. Dlatego też lampa betonowa, stalowa czy miedziana sprawdzi się idealnie w tym nurcie. Im bardziej dane oświetlenie przypomina dopiero, co zabrane z fabryki tym lepiej. Styl industrialny to prostota i minimalizm. Dlatego lampy nie powinny być mocno udziwniane, a do ich wykonania najlepiej, aby używane były same naturalne surowce.

Styl skandynawski

lampa betonowa, lampa z betonuJuż sama nazwa wskazuje, że nurt ten wywodzi się z Półwyspu Skandynawskiego. Miejsce pochodzenia tego stylu silnie wpływa na jego podstawowe cechy charakterystyczne. Chodzi tu przede wszystkim o światło, co wynika z faktu, że dostęp do jego naturalnej wersji w wielu miejscach Skandynawii jest dosyć ograniczony. Dlatego też, wnętrza w stylu skandynawskim są bardzo jasne, najczęściej białe, a okna muszą być przestronne i nieprzesłonione. Dużą rolę odgrywają tu także lampy. Oświetlenie w stylu skandynawskim powinno dawać, jak najwięcej światła. Bardzo charakterystyczne w tym nurcie jest wykorzystywanie naturalnych materiałów. Z tego względu lampa z betonu stanowi doskonałą propozycję do wnętrz w stylu skandynawskim. Na pierwszy rzut oka przestrzeń wykreowana w ten sposób może wydawać się zimna i nieprzyjemna. Jednak odpowiednie połączenie barw, materiałów, wzorów i deseni powoduje, że wnętrza w stylu skandynawskim są bardzo przytulne i komfortowe.