solary ogrodowe

Solary ogrodowe – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?

Solary ogrodowe to ekologiczne rozwiązanie do każdego ogrodu. Ten rodzaj oświetlenia szczególnie dobrze sprawdza się w roli dekoracyjnych lamp ogrodowych, ale wpływa także na bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni ogrodowej – może wyznaczać ciągi komunikacyjne. Na jakiej zasadzie działają solary ogrodowe? Jakie są ich wady i zalety?

Jak działają solary ogrodowe?

Solary ogrodowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej i zawsze wtedy, gdy chcemy postawić na ekologiczne oświetlenie ogrodu. Zasada działania tego rodzaju oświetlenia jest prosta. Każda lampka solarna wyposażona jest w panel, który w ciągu dnia jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, które ogrzewają ogniwo fotowoltaiczne. Ten element jest kluczowy dla funkcjonalności lampki, ponieważ to właśnie ogniwo służy do bezpośredniej konwersji energii słonecznej na elektryczną. Energia jest magazynowana w akumulatorach, a po zapadnięciu zmierzchu jest wykorzystywana przez diodę LED umieszczoną w lampce.

Jak długo świecą solary ogrodowe?

Czas świecenia solarów ogrodowych jest uzależniony od ilości nagromadzonej energii. To dlatego ważne jest, by źródła światła umieszczać w miejscach najbardziej i najdłużej nasłonecznionych. Oczywiście długość świecenia będzie się też zmieniać w zależności od pory roku oraz aktualnego zachmurzenia.

Jakie solary ogrodowe są dostępne na rynku?

Jeszcze kilka lat temu na rynku oświetleniowym dostępne były solary ogrodowe z możliwością włączania i wyłączania. Dziś zastąpione zostały znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, a mianowicie posiadają wbudowany czujnik zmierzchu. Dzięki temu zapalają się wraz z zapadnięciem zmroku. Innym rodzajem solarów ogrodowych są modele wyposażone w czujnik ruchu – stają się aktywnie w momencie wykrycia w pobliżu obecności jakiejś osoby lub zwierzęcia.solary ogrodowe

Jak dbać o solary ogrodowe?

Decydując się na zakup solarów ogrodowych, należy ich używać zgodnie z zaleceniami producenta. Należy więc sprawdzić, w jakiej odległości od siebie powinny być ustawione. Pamiętajmy też o tym, by nie stawiać ich zbyt blisko innych źródeł światła.

Solary ogrodowe powinny być regularnie czyszczone z zanieczyszczeń nagromadzonych na panelach. Kurz i nagromadzona ziemia mogą sprawić, że panel będzie pochłaniał mniej energii, przez co lampa może świecić słabiej i krócej.

Większość lamp solarnych może być pozostawiona zimą w ogrodzie, jednak należy z nich zgarniać śnieg. Jeśli jednak nie zależy nam na oświetleniu przestrzeni ogrodowej w czasie zimy, warto jednak schować solary do domu.

Gdzie warto umieścić solary?

Solary ogrodowe głównie pełnią funkcję dekoracyjną, więc warto umieszczać je wszędzie tam, gdzie chcemy podkreślić wyjątkowy element ogrodu. Może to być oczko wodne czy wyjątkowa kompozycja kwiatowa. Lampy solarne bardzo dobrze sprawdzają się jako wyznaczniki ciągów komunikacyjnych, dlatego z powodzeniem mogą znajdować się pod dwóch stronach ścieżki, na całej jej długości.

Gdzie kupić lampy solarne?

By mieć pewność, że kupione przez nas oświetlenie będzie najwyższej jakości, warto wybierać sklepy polecane przez innych konsumentów. Takim miejscem jest internetowy sklep elektryczny Stip.pl. Czy jest to dobry sklep dla elektryka? Sklep Stip.pl to miejsce nie tylko dla pasjonatów instalacji elektrycznych. Oferta obejmuje także szeroki wybór lamp, w tym lamp ogrodowych. Ponadto sklep elektryczny Stip.pl, poza gwarancją markowych produktów, oferuje także atrakcyjne ceny. Przykładem może być właśnie solar ogrodowy, który można zamówić już za 5,81! Taka cena zadowoli każdego ogrodnika.