this must be the place neon

Pomysł na dekoracje światłem- nietuzinkowe oświetlenie ozdobne

Neony. Czym byłby bez nich rynek reklamowy? Kojarzone ze światłami wielkich miast skutecznie zastąpiły klasyczne szyldy i papierowe reklamy, zwracając na siebie uwagę nie tylko po zmroku. Spopularyzowane w latach 50, dzisiaj chętnie wykorzystywane jako oświetlenie ozdobne, dekoracyjne wewnątrz mieszkań, biur czy kawiarni i barów.

„Blask neonów” często przyciąga, wyróżnia się na tle granatowego nieba, wprowadza nastrój, na ulicach miast podkreśla ruch, żywiołowość, sprawia wrażenie nigdy nie zasypiających miast. Widoczne z daleka na przestrzeni lat ewoluowały od podświetlonych liter, poprzez różne wariacje typograficzne po logotypy.

 

Czym jest neon?

Neon, inaczej zwany także lampą jarzeniową to rodzaj oświetleni wynaleziony w 1910 roku. Nazwa neon ściśle związana jest z sama budową lampy. W szklanej rurce pokrytej od wewnątrz luminoforem, wypełnionej gazem szlachetnym- neonem, ale także argonem czy rtęcią. Mieszanka gazów poddana działaniu wysokiego napięcia zaczyna emitować promieniowanie UV. To natomiast w reakcji z luminoforem wywołuje świecenie. Łączenie różnych luminoforów sprawia, że lampa oddaje różny kolor światła, również białe.

Kolor samej barwy nie zależy wyłącznie od luminoforu, ale także od barwy samego szkła czy składu gazowego, np. w przeźroczystej, szklanej rurce wypełnionej czystym neonem uzyskamy światło o zabarwieniu czerwono-pomarańczowym, który z rtęcią w żółto-zielonej rurce pozwoli uzyskać zielony kolor.

barwy neonów

W Polsce moment kulminacyjny dla neonowych szyldów stanowiły lata 70, kojarzone głównie ze Stanami Zjednoczonymi i popularnymi zajazdami. Jeśli wśród czytających są miłośników PRL, któzy nie tylko szukają inspiracji na wprowadzenie neonu we własnym M, zachęcamy odo odwiedzenia stołecznego Muzeum Neonów.

Muzeum neonów Warszawa

Neon we wnętrzu- nie tylko martini z oliwką

Neonowe oświetlenie to gorący trend, który nadaje nieco nowoczesności i łamie konwencje w bardziej klasycznych pomieszczeniach. W zależności od formy, neon może podkreślić PRL charakter aranżacji, a także eksponując wnętrze o charakterze mocno minimalistycznym. Szukając neonów do mieszkania, możemy poszukać tych oryginałów, które kiedyś oświetlały bary lub sklepy, lub skorzystać z usług firm, które tworzą neony na zamówienie. W tym wypadku, możemy skorzystać z oferty gotowej lub podesłać własny projekt, co zazwyczaj wiąże się z nieco wyższą kwotą realizacji usługi.

Współcześnie oświetlenie tego typu nie musi stanowić model oświetlenia wyładowczego, równie popularne staje się oświetlenie LED, które za pomocą taśmy LED podświetla wybrany obrys lub jest wprowadzone bezpośrednio do wewnątrz.

Wśród popularnych neonów dominują pojedyncze litery, jak i całe napisy. Zachowane w oryginalnej formie logotypy lub wykonane obrysy przedmiotów takich jak kaktus lub flaming. Neon stojący może mieć różną wielkość, dlatego sprawdzi się nie tylko jako dekoracja podłogowa, ale także biurkowa.

Neony możemy umieści w dowolnym miejscu- w salonie, sypialni kuchni czy przedpokoju. W przypadku łazienki, w której panuje spora wilgotność, a także wysokie zmiany temperatury neon lepiej zastąpić ledem lub umieścić go w miarę możliwości zdała od wanny lub prysznica.

neon love