Oświetlenie prowansalskie w Twoim domu- jak je wybrać?

Nie da się ukryć, że odpowiednio dobrane oświetlenie jest zwieńczeniem każdej aranżacji. Może ono podkreślać charakter wnętrza, dodawać przytulności czy chociażby ukrywać mankamenty. Oczywiście faktem jest, że ciekawe i stylowe lampy pełnią również funkcje dekoracyjne.

Obecnie na rynku możemy dostać niezliczoną ilość modeli różnych lamp. Jak wybrać te najlepsze i najbardziej pasujące do naszego wnętrza? Dziś skupię się na stylu prowansalskim. Jak odpowiednio dobrać oświetlenie w tej estetyce? Czy kinkiet i żyrandol prowansalski będzie pasować w każdym pomieszczeniu?

żyrandol prowansalski model

Styl prowansalski w pigułce

W skrócie, styl prowansalski opiera się na wykorzystywaniu białych, drewnianych mebli oraz ustawianiu na nich licznych i różnorodnych bibelotów, dekoracji i pamiątek. Wśród nich możemy bardzo często znaleźć m.in. ramki na zdjęcia, figurki,wazony, latarenki, lampki nocne czy świeczki. Okazuje się, że każde pomieszczenie wymaga tak naprawdę innego rodzaju lamp. Jak oświetlić swój dom po prowansalsku?

Funkcja dekoracyjna lamp prowansalskich

Jak było wspomniane wcześniej, kolory oraz światło potrafią zmienić nasze wnętrze nie do poznania. Jednak warto pamiętać o tym, że lampy to nie tylko źródło światła. Spełniają one również ważną funkcję- dekoracyjną. Jest to szczególnie zauważalne w ciągu dnia, kiedy nie potrzebujemy dodatkowego źródła światła. Co więc będzie najbardziej „dekoracyjne”?

Mamy kilka opcji. Pierwszą z nich może być wisząca lampa prowansalska. Może mieć formę klasycznego żyrandola, wykutego z mosiądzu lub żelaza. Inną opcją są lampy, które naśladują (kształtem) wiszące latarnie. Dzięki temu możemy w łatwy sposób osiągnąć efekt, jak we francuskiej werandzie.

Jak wiadomo, styl prowansalski to również (a czasem przede wszystkim) lampy stołowe. Warto w tym przypadku postawić na klasyczny model z glinianą/pękatą podstawą. Oczywiście, dopełnieniem będzie tutaj abażur w kolorze beżowym, na którym możemy ręcznie namalować motyw lawendy (lub kupić gotowy).

Nie można pominąć tutaj lamp stojących. Jest to nieodłączny element w salonie lub sypialni. Okazuje się, że odpowiednio dobrany model będzie pasował również w stylu prowansalskim. Jedyne co musimy zrobić to postawić na jasny abażur oraz prostą, nowoczesną nóżkę.

A może żyrandol prowansalski?

Żyrandol prowansalski to kolejna ciekawa propozycja. Idealnie dopełnia kamienne podłogi i gliniane donice ze świeżą lawendą. Jednak, jak się okazuje, prowansalską aranżację wnętrza dobrze dopełni niemal każdy model żyrandola!

żyrandol prowansalski wiszący

Możemy wybierać między różnymi opcjami. Pierwszą z nich będzie klasyczny, kryształowy żyrandol prowansalski. Jest to opcja idealna dla osób, które lubią kontrasty we wnętrzach. Jednak warto pamiętać o tym, aby wybrać żyrandol o „staromodnym” wyglądzie. Rozmiar nie gra tutaj wielkiej roli. Może być to zarówno wielka lampa wisząca (umiejscowiona np. nad stołem w jadalni). Jeśli decydujemy się na takie odważne i widoczne oświetlenie, postawmy na stonowane dekoracje, podkreślające rustykalną prostotę.

żyrandol prowansalski wiszący

Żyrandol prowansalski może być również mosiężny. Mosiądz jest uważany według wielu ludzi za elegancki i szlachetny metal. Ciepła barwa mosiądzu idealnie pasuje do jasnego, beżowego wnętrza w stylu prowansalskim.

żyrandol prowansalski biały

A może ręcznie kuty metal? Żyrandole tego typu mogą być prawdziwymi dziełami sztuki, które doskonale oddają magicznego ducha Prowansji. Na rynku mamy obecnie dostęp do modeli, przypominających gałęzie oplecione bluszczem. Obecnie furorę robią również metalowe lampy wiszące pokryte patyną.