Oświetlenie ogrodowe – na jakie lampy się zdecydować?

Oświetlenie w ogrodzie odgrywa bardzo ważną rolę: wpływa na bezpieczeństwo danej przestrzeni, ale też na aspekt wizualny. Oświetlenie ogrodowe, podobnie jak te w przestrzeni mieszkalnej, powinno być odpowiednio zaplanowane. Wybór lamp nie może być kwestią przypadku. Należy je dobrać nie tylko do miejsca, w którym będą umiejscowione, ale też do stylu naszego ogrodu. Konkretne źródła światła różnią się też między sobą funkcjonalnością. Na jakie więc oświetlenie powinniśmy się zdecydować?

Oświetlenie altanki – jedno czy więcej źródeł światła?

Gdy wieczory zaczną się robić coraz cieplejsze, znacznie więcej czasu będziemy spędzać w ogrodzie, a co za tym idzie, także w altance. Wieczorne spotkania z przyjaciółmi przy grillu czy romantyczna kolacja na powietrzu z ukochaną osobą – takie sytuacje nie mogłyby mieć miejsca, gdyby nie lampy ogrodowe.

Najważniejszym źródłem światła w altanie jest lampa centralna. Jak nazwa wskazuje, powinna znajdować się w centralnym punkcie altany pod sufitem. W tej roli świetnie sprawdzą się plafoniery. Dlaczego ten rodzaj oświetlenia jest tak często stosowany przez działkowiczów? Ponieważ plafoniery można zamówić z reflektorkami lub ze szklanym kloszem, a tak szeroki wybór sprawia, że można dostosować oświetlenie nie tylko do wielkości altany, ale też do jej stylu.

plafoniery

Innym rodzajem oświetlenia, które sprawdzi się w altanie, jest girlanda świetlna. Można ją poprowadzić po obwodzie altany, dzięki czemu stworzymy bardzo przytulny nastrój. Można się zdecydować na girlandy z kolorowymi lub przezroczystymi żarówkami – wszystko zależy od klimatu, jaki będziemy chcieli stworzyć.

Plafon z czujnikiem ruchu na taras

Posiadając altankę w ogrodzie, zapewne mamy też i taras. Taras jest także częstym elementem domów, wokół których zaaranżowano ogród. Taras, podobnie jak inne elementy ogrodu także musi być skutecznie oświetlony. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie się po nim poruszać po zapadnięciu zmroku. Do oświetlenia tej przestrzeni sprawdzi się plafon z czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie okaże się skuteczne, jeśli z tarasu korzystamy rzadko, a biesiadujemy zazwyczaj wewnątrz altanki. Plafon z czujnikiem ruchu będzie się bowiem zapalał tylko wtedy, gdy wyczuje w niedużej odległości ruch. Jeśli to właśnie na tarasie odbywają się spotkania z bliskimi pod gołym niebem, warto zdecydować się na tradycyjny plafon.

plafon z czujnikiem ruchu

Oświetlenie ścieżek ogrodowych

By móc się bezpiecznie poruszać po przestrzeni ogrodowej po zapadnięciu zmroku, konieczne jest także zadbanie o oświetlenie ścieżek ogrodowych. W ostatnich latach bardzo popularne stało się oświetlenie solarne, które nie potrzebuje dostępu do sieci elektroenergetycznej, by móc emitować światło. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale też bardzo tanie – koszt jednej takiej lampki zaczyna się od kilku złotych.

Innym rozwiązaniem są słupki ogrodowe. Co prawda ich cena jest nieco wyższa niż koszt lampek solarnych, jednak te prezentują się w ogrodzie bardzo stylowo. Na uwagę zasługuje także ich różnorodność. Lampy ogrodowe z tego sektora są produkowane przez tak wielu producentów i w tak rozmaitych stylach, że na pewno można z powodzeniem dobrać oświetlenie do charakteru naszego ogrodu.

słupek ogrodowy