oświetlenie industrialne

Oświetlenie industrialne, czyli jakie?

Popularność wnętrz urządzonych w stylu industrialnym zdaje się nie słabnąć. O ile samo mieszkanie w loftach nie zawsze wydaje się kuszące, o tyle urządzenie wnętrza tak, by nawiązywało do rozwiązań na nowym kontynencie, nie wychodzi z mody.

Taki stan rzeczy utrzymuje się dzięki temu, że poprzemysłowe wnętrza są wyglądają bardzo ładnie. Z jednej strony potrafią być przytulne, dzięki czerwonej cegle i drewnie, a z drugiej nieco surowe, ze względu na ciężkie, metalowe elementy i wysokie okna. Właśnie te dwie rzeczy sprawiają, że we wnętrzach (post)industrialnych potrafimy zachowywać równowagę, co jest szczególnie cenne, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

Stylizowanie wnętrza, które z przemysłem nie miało wiele wspólnego, nie należy do rzeczy łatwych. Na szczęście odpowiednie dobranie wyposażenia i oświetlenia może nas przybliżyć do ideału szybciej, niż znalezienie lokalu w byłej fabryce. Czas więc zadać sobie pytanie o to, jakie oświetlenie będzie idealnym dla industrialnych wnętrz.

lampy industrialneCzy żarówki wystarczą?

Industrialne źródła światła często kojarzą się z żarówkami pozbawionymi opraw, za to z długim, wystającym z dziury w suficie, kablem. Myślę, że spokojnie mogę odradzić takie rozwiązania. Głównie dlatego, że takie przewody, nawet metr nad głową nie wydają się być bezpiecznymi. Poza tym nie jest to szczególnie estetyczne. Takie żarówki wyglądają maksymalnie niedbale i jeśli będą przywodzić coś na myśl, to raczej niechlujstwo, niż industrializm.

Na szczęście jest na to rada, która z jednej strony będzie rozwiązaniem bezpiecznym, a z drugiej bardzo ładnym. Wystarczy sięgnąć po płaską podsufitkę z porządną osłoną w miejscu, w którym wkręca się żarówkę. Jeśli pomiędzy nimi znajdzie się ładny kabel, nawet w oplocie, który będzie pasował do reszty wystroju, to będzie idealnie.

Tym, na co trzeba zwrócić uwagę niezależnie od bezpieczeństwa, jest żarówka. Jeśli w taki sposób powiesimy żarówkę o dużej mocy, a dodatkowo będzie ona na tyle nisko, że będziemy na nią bez trudu spoglądać, to światło będzie nas cały czas razić. Dlatego w takich sytuacjach fajnie sięgnąć po żarówki z niską mocą. Jeśli światło ma być dekoracyjne, żarówki mogą mieć ozdobne żarniki.

Lampy industrialne

Same żarówki to opcja naprawdę minimum, w dodatku niezbyt często stosowana. Na szczęście mamy na rynku lampy industrialne. W dodatku, ze względu na popularność stylu, wybór jest tak ogromny, że trzeba się natrudzić, żeby nie znaleźć niczego dla siebie. Co zatem mamy do wyboru?

Materiał

Wśród lamp industrialnych prym wiodą lampy metalowe, które często wyglądają tak, jakby je ktoś przeniósł z poprzedniej epoki. Co, ma się rozumieć, w tym przypadku jest największą zaletą. Trzeba oddać producentom, że jeśli chodzi o lampy industrialne, to potrafią stanąć na wysokości zadania i stworzyć oprawy oświetleniowe o niepowtarzalnym klimacie.

Kolorystyka

Całe szczęście, że wnętrze przemysłowe nie jest synonimem wnętrza nudnego. Dlatego bez obaw, choć z umiarem, możemy się bawić kolorami. We aranżacjach ciążących w stronę surowości, możemy wprowadzić trochę życia właśnie dzięki różnobarwnym kloszom.

Kształty

Tu producenci mają spore pole do popisu, bo w żadnym wypadku nie muszą się trzymać jednego, utartego schematu. Dlatego lampy industrialne przybierają bardzo różne formy. Jednak jest coś, co je łączy – prawie wszystkie kierują światło w dół, jeśli tylko zasłaniają żarówkę.

Źródła światła

W oświetleniu głównym wybór nie jest bardzo duży – albo diody elektroluminescencyjne, albo tradycyjne żarówki. Chyba, że ktoś się uprze i zdecyduje się na żarówki Edisona. Tylko wtedy trzeba pamiętać, że ich ozdobne żarniki nie mają zbyt dużej mocy, więc trudno będzie przy nich funkcjonować cały czas. Choć odpowiednia ilość może zrekompensować niedobory mocy 😉