Ciekawe oświetlenie - żyrandol pająk, lampy industrialne i inne

Kreatywne oświetlenie, czyli żyrandol pająk i lampy industrialne

Nasze ostatnie publikacje, poświęciliśmy tematom nietuzinkowego oświetlenia oraz sposobom na odświeżenie danej przestrzeni za ich pomocą. Przedstawiliśmy potencjał kolorowych neonów, funkcjonalność listw meblowych, a także podrzuciliśmy parę pomysłów na kreatywne zaaranżowanie starych lamp. Tym razem, na nasz celownik weźmiemy coś znacznie bardziej szalonego. Lampy o ekstrawaganckim charakterze, które pełniąc rolę funkcjonalnego źródła światła, sprawdzają się równie dobrze jako efektowne dekoracje. Przed wami – pogmatwane lampy industrialne, rozłożysty żyrandol pająk i inne szalone eksperymenty.

Inaczej, ale nadal tradycyjnie

Przykład - niestandardowe oświetlenieJednak zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych przykładów oświetlenia o ekstrawaganckim charakterze, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w zasadzie różni się ono od tradycyjnych lamp. W przeciwieństwie do nietuzinkowych modeli oświetlenia – zaprezentowanych we wcześniejszych artykułach – są one zwykle tworzone na specjalne zamówienie klientów lub też, produkuje się je w bardzo małym nakładzie. Tworzone z przeróżnych rodzajów materiału, stanowią idealne rozwiązanie dla każdej osoby, pragnącej zagwarantować sobie zjawiskową ozdobę w danym pomieszczeniu. Takie specjalne lampy na zamówienie, w dalszym ciągu pełnią jednak rolę czysto funkcjonalną, oświetlając daną przestrzeń w mniejszym lub większym stopniu – co zależne jest od zastosowanych w danym projekcie komponentów.

Można zatem przyjąć, iż lampy o nieco bardziej szalonych i indywidualnych formach, nadal wpisują się w pojęcie tradycyjnego oświetlenia ze względu na pełnioną przez nie funkcję. Różnica tkwi wyłącznie w ich wyglądzie oraz pewnego rodzaju ekstrawagancji, pomieszanej z ekskluzywnością. Wbrew pozorom, nie należą one do taniego wyposażenia wnętrz. Chociaż rozłożysty żyrandol pająk, albo zjawiskowa lampa stojąca, mogą zostać stworzone przez nas samych, raczej zleca się takie projekty profesjonalnym firmom. Decydując się na lampy na zamówienie, mamy po prostu większą gwarancję ich użyteczności oraz jakości wykonania.

Wiszący nad głową żyrandol pająk

Projekty obejmujące tak zwany „żyrandol pająk”, kojarzą się nam najczęściej z rozłożystą lampą o wielu żarówkach, umiejscowionych w różnych punktach na suficie. Takie skojarzenie, jest oczywiście słuszne. Oświetlenie tego typu opiera się na dostarczeniu większej ilości światła punktowego, niż pozostałe lampy wiszące. Dzięki rozgałęzionym kablom – zakończonym żarówkami – które można montować w dowolnym miejscu, nie ma potrzeby wiercenia kolejnych dziur pod prowadzenie dodatkowych przewodów.

Przykład - żyrandol pająk

Żyrandol pająk jest bardzo popularnym rozwiązaniem dla oświetlenia wszelkiego rodzaju pomieszczeń reprezentatywnych, zwłaszcza w restauracjach lub miejscach chętnie odwiedzanych przez ludzi. Ze względu na swoją nietypową formę, stanowią doskonałą dekorację, a zarazem zapewniają odpowiednią ilość światła, skierowaną w najważniejsze zakamarki danego pomieszczenia. Kolorowe kable, nietypowe żarówki, albo zaaplikowane klosze, czynią z nich naprawdę ciekawą ozdobę.

Pogmatwane lampy industrialne

Przykład - lampy industrialne własnego projektuW ostatnim czasie, możemy również zaobserwować rosnącą popularność lamp industrialnych, które niczym grzyby po deszczu, aranżowane są we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym. Wykorzystując w ich projektach takie materiały jak miedziane rury, stare komponenty oświetlenia, nietypowe żarówki, można otrzymać naprawdę zjawiskowy dizajn. Nic zatem dziwnego, że coraz to więcej osób decyduje się na te rozwiązanie. Lampy industrialne o pogmatwanych formach, inspirowanych przemysłem, dają bardzo szerokie pole do popisu. Zwłaszcza dla kreatywnych osób, szukających indywidualnych rozwiązań.

Szalone projekty lamp, to jeden z najlepszych sposobów na nadanie pomieszczeniu swoich własnych zainteresowań oraz wyczucia estetki. Funkcjonalne, zjawiskowe, a przede wszystkim nietypowe – będą rozświetlać wnętrze, przyciągając tym samym oczy odwiedzających. Jeśli pragniemy otaczać się przedmiotami o ponadprzeciętnym designie, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad takowymi.