lampa sufitowa, lampa wisząca

Idealnie oświetlone wnętrze w kilku krokach

Każde wnętrze, aby być użyteczne musi być dobrze oświetlone. Bez światła żaden pokój nie będzie nadawał się do niczego oprócz spania. Jednak mimo tego, że oświetlenie jest podstawą wystroju każdej przestrzeni to nie może być ono traktowane po macoszemu. Złe rozlokowanie punktów świetlnych czy nieodpowiednie natężenie światła może negatywnie wpłynąć nie tylko na wizualną, ale i funkcjonalną sferę naszych czterech ścian.

Wybór lampy-nie taki łatwy, jakby się wydawał

Lampy stanowią jeden z najbardziej funkcjonalnych elementów wystroju. Po pierwsze oświetlają. Po drugie zdobią. Po trzecie aranżują. Wybór lamp jest ogromny, a w zależności od rodzaju czy typu możemy je wykorzystywać na różne sposoby. Inne przeznaczenie ma lampa wisząca, inne podłogowa, a jeszcze inna stołowa. Dlatego wybór oświetlenia wcale nie jest taką prostą sprawą i wymaga rozważenia kilku kwestii. Od tego, na jaką lampę się zdecydujemy zależy późniejszy komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Dobre oświetlenie nie oznacza, że ma ono świecić, jak najmocniej. Istotne jest jego odpowiednie natężenie do funkcji, jakie ma spełniać dany pokój. Oczywistym jest, że do sypialni będziemy potrzebować mniej intensywnego światła niż na przykład w kuchni.

Zdecyduj, zanim konieczne będzie kucie ścian

lampa sufitowa, lampa wiszącaDecyzję odnośnie rodzaju i rozmieszczenia lamp warto podjąć na etapie remontu, szczególnie jeżeli w naszym wnętrzu ma znaleźć się lampa sufitowa czy lampa wisząca. Dzięki temu z łatwością ukryjemy wszelkie przewody, co w przypadku montowania lamp w ukończonym już pokoju wiązałoby się z koniecznością kucia ścian. W przypadku lamp podłogowych czy stołowych ich rozmieszczanie jest bardziej swobodne, więc ten element wystroju można dowolnie modernizować. Jednak bez względu na rodzaj lampy istotne jest kilka elementów, na które przed zakupem należy zwrócić uwagę.

Trzy kwestie idealnego oświetlenia

lampa sufitowa, lampa wiszącaJedną z kwestii jest moc żarówki. W pomieszczeniach, w których pracujemy (na przykład pokój biurowy czy kuchnia) niezbędna jest lampa, która jest kompatybilna z żarówką o wysokiej mocy, oraz posiada nieograniczający strumienia światła klosz. Te cechy zapewnią idealny stopień oświetlenia. Natomiast tam, gdzie większość czasu poświęcamy na relaks i odpoczynek oświetlenie może być przytłumione, co nada dodatkowego klimatu. Drugą istotną sprawą jest wielkość lampy. W małych pomieszczeniach nie sprawdzi się lampa sufitowa z ogromnym abażurem, który tylko zaburzy proporcje pokoju. Tak samo, w niskim wnętrzu rezygnujemy z bardzo wysokich lamp podłogowych. Dosyć ważną kwestią, chociaż przez wielu bagatelizowaną jest długość kabla. Szczególnie lampa wisząca musi mieć odpowiednio długi kabel. Jest to o tyle ważne, że od tej długości zależy, w jaki sposób będzie oświetlone wnętrze. Lampa umieszczona przy samym suficie spowoduje, że światło będzie rozproszone, natomiast nisko zawieszony klosz skupi strumień światła w jednym punkcie.